Правління Національного Банку України прийняло Постанову від 12 травня 2015 року № 316 «Про застосування санкцій до небанківських фінансових установ»

Дія цього Положення поширюється на небанківські фінансові установи - резиденти, які є платіжними організаціями та/або членами чи учасниками платіжних систем, у частині надання ними фінансової послуги щодо переказу коштів на підставі відповідних ліцензій, зокрема Національного банку України (далі - фінансові установи), крім операторів поштового зв'язку в частині здійснення ними переказу коштів, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - у сфері запобігання легалізації) здійснює Національний банк України (далі - Національний банк).

Національний банк за порушення (невиконання/неналежне виконання) фінансовими установами вимог Закону та/або нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність (здійснення сукупних або окремих заходів) у сфері запобігання легалізації (далі - нормативно-правові акти), що були встановлені в результаті перевірок (виїзна перевірка, безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу), в установленому цим Положенням порядку застосовує до них санкції протягом шести місяців із дня виявлення Національним банком, але не пізніше ніж через три роки з дня вчинення порушення, до яких належать: штрафні санкції; анулювання ліцензії на право провадження певних видів діяльності фінансової установи; відсторонення посадової особи фінансової установи від посади.

Днем виявлення Національним банком порушення Закону та/або нормативно-правових актів    (далі - день виявлення) є дата складання: довідки про виїзну перевірку фінансової установи (її відокремленого підрозділу); акта про результати безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу фінансової установи.

Рішення набирає законної сили з дати його прийняття, є обов'язковим до виконання та оскарженням його дія не зупиняється.

Національний банк адекватно вчиненому порушенню накладає на фінансову установу штрафні санкції у розмірах, передбачених частиною третьою статті 24 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Національний банк має право вимагати від фінансової установи виконання (усунення та/або здійснення заходів, необхідних для недопущення в подальшій діяльності порушень) вимог законодавства у сфері запобігання легалізації шляхом пред'явлення до неї письмової вимоги. Письмова вимога складається на бланку Національного банку. У письмовій вимозі зазначаються назва документа "Письмова вимога", повне найменування та місцезнаходження фінансової установи, якій вона надсилається, вчинені фінансовою установою порушення та за потреби необхідність вжиття нею у визначені Національним банком строки конкретних заходів з метою усунення порушень.

Національний банк у разі виявлення двох і більше будь-яких повторних порушень, вчинених фінансовою установою може анулювати ліцензію. Фінансова установа, щодо якої Національний банк прийняв рішення про застосування санкції у вигляді анулювання ліцензії/генеральної ліцензії, зобов'язана припинити переказ коштів та повернути оригінали відповідних ліцензій Національному банку в порядку та строки, що визначені в законодавстві, шляхом надіслання їх рекомендованим листом з повідомленням про вручення або кур'єрською службою.

Національний банк має право відсторонити від посад таких посадових осіб фінансової установи: керівника (керівників) фінансової установи; головного бухгалтера фінансової установи; відповідального працівника фінансової установи; керівника відокремленого підрозділу фінансової установи. Рішення Національного банку про відсторонення посадової особи від посади надсилається фінансовій установі не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення. Посадову особу фінансової установи, яку було відсторонено від посади на підставі рішення Національного банку, може бути поновлено на посаді лише на підставі рішення Національного банку про надання дозволу на поновлення на посаді посадової особи фінансової установи.

 

 

 

Copyright © 2015 - 2024. All Rights Reserved.