07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію»

З огляду на викладене хотілось би присвятити декілька слів даному Закону.

Отже, цей Закон визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Завданнями поліції є забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Діяльність поліції базується на таких принципах: законність, верховенство права, відкритість, прозорість.

У складі поліції функціонують: кримінальна поліція; патрульна поліція; органи досудового розслідування; поліція охорони; спеціальна поліція; поліція особливого призначення.

Виходячи зі змісту Закону до основних повноважень поліції відносяться: превентивна та профілактична діяльність; виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень; здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень; розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування; регулювання дорожнього руху та здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху; супроводження транспортних засобів; вжиття заходів для запобігання та припинення насильства в сім'ї; здійснення охорони об'єктів права державної власності та інші.

В Законі надається визначення поняття «поліцейській захід» - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень. Поліція для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічній безпеці і порядку або припинення їх порушення також застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені цим Законом. До превентивних заходів належать: перевірка документів особи; опитування особи; поверхнева перевірка і огляд; зупинення транспортного засобу; вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території; обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю; проникнення до житла чи іншого володіння особи; перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису; перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб; поліцейське піклування. До поліцейських заходів примусу належать: фізичний вплив (сила); застосування спеціальних засобів; застосування вогнепальної зброї. Окремо встановлено порядок застосування поліцейських заходів примусу.

Цілий розділ Закону присвячено добору на посаду поліцейського. Зокрема, визначено порядок призначення на посаду поліцейського, вимоги до кандидатів, умови та порядок проведення конкурсу.

Окремим розділом Закону визначено питання проходження служби в поліції.

В розділі присвяченому соціальному захисту поліцейських врегульовано питання службового часу і час відпочинку поліцейських; грошового, медичного, житлового забезпечення; встановлено умови виплати одноразової грошової допомоги; пенсійне забезпечення поліцейських.

 

 

 

Copyright © 2015 - 2024. All Rights Reserved.