Надрукувати
Категорія: статті
Перегляди: 647

З даного питання Національний банк України видав листа від 04.02.2015 р. № 29-113/6779.

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», згідно з підпунктом 14 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» якого внесені зміни до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі іноземної валюти в готівковій формі (крім фізичних осіб, що здійснюють операції з купівлі іноземної валюти для погашення кредитів).

Статтею 2 Закону визначено, що об'єктом оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне страхування є сума операції з купівлі іноземної валюти в готівковій формі.

Згідно з пунктом 6 статті 4 Закону ставка збору становить 2 відсотки від об'єкта оподаткування.

Банки, небанківські фінансові установи, національний оператор поштового зв'язку зобов'язані нараховувати, утримувати та перераховувати збір за рахунок коштів клієнтів у разі купівлі фізичною особою - резидентом готівкової іноземної валюти. Збір сплачується від суми коштів у гривнях, на яку купується готівкова іноземна валюта. Під час купівлі фізичною особою - резидентом готівкової іноземної валюти у квитанції про здійснення валютно-обмінної операції має бути зазначена сума сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Під час здійснення зворотного обміну невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюту збір на обов'язкове державне пенсійне страхування фізичною особою - нерезидентом не сплачується. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не сплачується з операцій з купівлі фізичними особами - резидентами готівкової іноземної валюти для погашення кредитів.

Відповідно до вимог пункту 5 статті 1 Закону порядок проведення операції з купівлі іноземної валюти фізичними особами для погашення кредитів встановлюється Національним банком України.

У зв'язку з цим повідомляємо, що зазначений порядок буде доведений до вашого відома додатково.

Національний банк України забезпечує організацію і контроль за сплатою (утриманням) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій з купівлі іноземної валюти фізичними особами у готівковій формі. Кошти збору на обов'язкове державне пенсійне страхування обліковуються банками на балансовому рахунку 2902 «Кредиторська заборгованість за прийняті платежі».
Щодо колізійних норм Закону, які викликані неузгодженням прийнятих до нього змін з іншими його положеннями, повідомляємо, що на сьогодні Національний банк України ініціює внесення змін до цього Закону з метою врегулювання зазначеного питання.